Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

wtorek, 17 listopada 2015

Któreś już z rzędu LBA - czyli jak się bawić, to się bawić. ;)

     Kilkakrotnie już na blogu pojawiały się wpisy z serii LBA, czyli zabawie polegającej na tym, że dostaje się od kogoś nominację, a następnie odpowiada na stworzone przez tę osobę pytania. Dokładnie rzecz biorąc jest ich jedenaście i pozwalają czytelnikom bliżej poznać autora danego bloga. Potem oczywiście tworzy się swoje pytania i nominuje kolejne osoby. Kiedy dostałam pierwszą taką nominację, bez wahania się jej podjęłam. Kolejne pozytywnie mnie zaskoczyły, bo były znakiem, że jednak mnie tutaj odwiedzacie i czytacie. 
     Dlatego i teraz, dostając kolejną taką nominację, postanowiłam zabrać się za odpowiedzenie na te jedenaście pytań, w szczególności, że są one niezwykle ciekawe. Oczywiście dziękuję bardzo za nominowanie mnie do LBA Autorce bloga Między Półkami! :) Stąd może dzięki tym pytaniom, Wy - Drodzy Czytelnicy - dowiecie się o mnie czegoś więcej... Zatem by już nie przedłużać, zapraszam do zapoznania się z moimi odpowiedziami.


1. Co uważasz o ludziach, którzy mają książki za zło? 

Szczerze powiedziawszy nie myślę o ludziach, którzy uważają, że książki to zło, jakoś negatywnie. Co prawda, lekko mnie to szokuje, ale nic w tym dziwnego, skoro sama kocham czytać. Jednak jak napisałam - nie twierdzę, że tacy ludzie są tak źli, jak źle myślą o książkach. Wszystko to rzecz gustu tak naprawdę. W końcu sama mam podobnie z filmami - może nie uważam ich za zło, ale nie przepadam ślęczeć przed ekranem. Stąd też rozumiem, że ktoś może nie lubić czytać - to całkiem normalne. Sami przecież wybieramy sobie własne zainteresowania i właśnie dzięki temu, że są tak różnorodne, każdy z nas jest indywidualny i wyjątkowy. :)

2. Co zachęciło Cię do pisania na blogu?

Zawsze kochałam pisać, jednak przełom nastąpił w liceum, kiedy to zapisałam się do szkolnej gazetki. Tam też co miesiąc wrzucałam coś swojego i w końcu postanowiłam, że kiedy tylko będę już po egzaminach maturalnych, założę swój własny blog. Jak widać - moje plany zostały zrealizowane i od ponad dwa i pół roku piszę - o wszystkim, co też wytworzy się w moim chaosie myśli. Są więc książki, jest muzyka, jak i luźne przemyślenia czy próba własnej twórczości.

3. Jaka książka jest Twoją ulubioną? Podaj jedną piosenkę, która kojarzy Ci się z nią. 

Ciężko jest mi wybrać jedną, ulubioną książkę, zwłaszcza, że mnóstwo wywarło na mnie naprawdę pozytywne wrażenie. Tak było chociażby z "Cieniem wiatru" Carlosa Ruiza Zafona, "Lawendowym pokojem" Niny George, "W krainie kolibrów" Sofii Caspari, "Maybe someday" Colleen Hoover, "Imperium Ognia", którą napisała Sabaa Tahir czy też "Po prostu bądź" autorstwa Magdaleny Witkiewicz. Myślę, że te tytuły są jednymi z moich ulubionych, chociaż mogłabym wymienić jeszcze kilka. Natomiast piosenka, jaka kojarzy się z każdym? Ciężko byłoby mi wybrać coś "ot, tak". Na pewno łatwo jest mi powiedzieć o "Maybe someday", bo tutaj cały soundtrack stworzony do tej książki jest świetny i od razu mi się z nią kojarzy. 

4. Czy jest autor, po którego lektury nigdy nie sięgniesz? Dlaczego tak jest?

Szczerze powiedziawszy nie przypominam sobie, by był autor, po którego lektury nigdy nie sięgnę - bo jeśli nie znam czyjegoś stylu, nie potrafię odgórnie się do kogoś zniechęcać. Jedynie wiem, że może zdarzyć się sytuacja, gdy jakaś książka mnie rozczarowała, wtedy być może powtórnie nie sięgnę po twórczość danego autora. Osobiście nie palę się do dzieł Henryka Sienkiewicza - z całym szacunkiem do tego Autora, ale naprawdę ciężko było mi przebrnąć przez jego książki będące moimi lekturami szkolnymi. 

5. Czy swoją przyszłość chciał/abyś wiązać z książkami? Jeśli tak, to w jaki sposób? 

Oczywiście, że bym chciała! W jaki sposób? To całkowicie (matematycznie mówiąc :D) trywialne... Marzy mi się wydanie swojej własnej książki, chociaż wiem, że nie byłoby to łatwe. Przede wszystkim na stworzenie dobrej historii potrzeba dużo czasu i mnóstwa inspiracji. To nie takie "hop, siup" przelać tysiące swoich myśli na papier. Wszystko musi być dokładnie przemyślane, by mogło zamienić się w logiczną całość. Jednak być może któregoś dnia uda mi się urzeczywistnić to marzenie. :) 

6. W jakich miejscach najczęściej czytasz?

Zdecydowanie są to środki komunikacji, a przynajmniej w okresie, kiedy studiuję i zajęcia pochłaniają większość mojego czasu, nie mam chwili by móc sobie poczytać ot tak, wieczorem, leżąc w łóżku. Poza tym wynika to z faktu, że podróż do Krakowa zajmuje mi od 1.5 do 2 godzin, stąd najczęściej czas zajmuję sobie właśnie czytając. Kiedy jednak mam trochę wolnego, bardzo lubię czytać siedząc w swoim ulubionym fotelu, najlepiej z kubkiem kawy gdzieś obok. 

7.  Lubisz lektury szkolne czy raczej czujesz do nich niechęć? 

Wszystko zależy tak naprawdę od lektury. Były takie, które spędzały mi sen z powiek, ale też zdarzały się historie, jakie pochłaniałam jednym tchem. W sumie w okresie liceum, sporo było lektur, które bardzo mi się podobały i miło je wspominam - chociażby "Lalka" Bolesława Prusa czy też "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego, jak i wiele, wiele innych. 

8. Co jest dla Ciebie gorsze: okropna fabuła czy irytujący bohaterowie?

Myślę, że zarówno jedno, jak i  drugie sprawia, że cała książka traci na wartości. Kiedy fabuła nie wciąga - bo jest zbyt oklepana bądź po prostu nie ma czegoś, co przyciągnie uwagę, to nawet najlepiej wykreowani bohaterowie tego nie uratują. Z drugiej strony, kiedy fabuła jest świetna, a bohaterowie irytują - to też ciężko czyta się taką książkę. Jednak myślę, że w tym momencie historia mimo wszystko mogłaby się wybronić. Stąd chyba odrobię gorsza jest dla mnie okropna fabuła.

9. Przeczytałe/aś książkę, o której wstydzisz się powiedzieć znajomym?

Nie ma takiej książki, bo po przeczytaniu każdej umieszczam recenzję, stąd chcąc nie chcąc, jeśli moi znajomi odwiedzają blog, wiedzą po jakie historie sięgam. Poza tym uważam, że nie ma książek, których powinniśmy się wstydzić, bo przecież każdy czyta to, co lubi - bez względu na gatunek.

10. Wolisz fantastyczny świat książek czy naszą ziemską codzienność?

Nie da się tutaj wybrać, bo prawda jest taka, że jeśli o mnie chodzi, to bardzo lubię przenosić się w fantastyczny świat książek. Pozwala mi to na chwilę oderwać się od tej, czasami niezwykle szarej, codzienności. Jednak wiem, że jest to właśnie tylko świat stworzony przez danego autora i często nie ma żadnego związku z rzeczywistością. A ta nasza codzienność - mimo wspomnianej szarości, potrafi być piękna, jeśli tylko to zauważymy. Dlatego lubię na krótką chwilę przenieść się w wyobraźni do książkowego świata, ale mimo wszystko wolę pozostać w tej naszej ziemskiej codzienności.

11. Pamiętasz książki, które czytałe/aś w dzieciństwie? Jeśli tak, to wymień 3 ulubione. 

Wiem, że sporo tych książek, jakie czytałam, była moimi lekturami w szkole podstawowej, ale są też tytuły, po które sama chętnie sięgałam. Stąd na pewno seria o "Harrym Potterze" to moje książki dzieciństwa, jak najbardziej! Oprócz nich dwa takie tytuły, jakie miło wspominam, to "Mały Książę" (do dzisiaj mam słabość do tej książki) oraz "Spotkanie nad morzem" - niezwykle ciekawa i wzruszająca historia.

    Mogłabym stwierdzić, że to już wszystko, jeśli chodzi o dzisiejsze LBA, jednak to, co zostało, to napisanie tutaj listy własnych pytań oraz rozdanie nominacji. Stąd jeśli chodzi o moje pytania, przedstawiają się następująco:
 1. Jaki gatunek książek lubisz najbardziej?
 2. Czy jest takie miejsce na świecie, które koniecznie chcesz kiedyś odwiedzić?
 3. Jak najchętniej spędzasz wolny wieczór - książka, film, wyjście ze znajomymi, a może coś całkowicie innego?
 4. Czy wiążesz swoją przyszłość z pisaniem czy stanowi to tylko Twoje hobby?
 5. Kiedy czytasz musisz mieć całkowity spokój, czy nie przeszkadzają Ci różnego rodzaju dźwięki?
 6. Jakie znaczenie w Twoim życiu ma muzyka - słuchasz jej jedynie od czasu do czasu, czy nie wyobrażasz sobie wykonywania większości czynności bez muzycznego tła?
 7. Jaka cecha w książkowych bohaterach irytuje Cię najbardziej sprawiając, że masz ochotę od razu rzucić daną historią?
 8. Co cenisz sobie w innych ludziach?
 9. Jeśli miałbyś/miałabyś wyjechać na jakiś czas i zabrać ze sobą tylko trzy rzeczy, co by to było?
 10. Jaka jest Twoja ulubiona pora roku i dlaczego?
 11. Czy wierzysz w to, że marzenia mogą się spełniać?

Natomiast jeśli chodzi o nominacje, tak naprawdę, zgodnie z zasadami, powinnam znaleźć aż 11 blogów - jednak wybaczcie, ale zawężę się do trzech, stąd jeśli tylko chcecie, to zachęcam do odpowiedzenia na moje pytania następujące osoby:
    Niebawem znów postaram się tutaj pojawić - na pewno z recenzją kolejnej książki, bo jestem właśnie w trakcie czytania (tak, dobrze, że przemieszczam się tymi środkami komunikacji i to czasami całkiem długo, więc chociaż wtedy mogę czytać), jak i być może też z czymś innym. Póki co - trzymajcie się! 

11 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe odpowiedzi. :) Ja też chciałabym kiedyś wydać swoją książkę, zobaczymy co z tego wyjdzie. :) Jeżeli chodzi o czytanie w komunikacji miejskiej to dopiero się tego uczę, bo przyzwyczajona jestem do ciszy i spokoju w trakcie pochłaniania jakiejś książki, ale z drugiej strony szkoda "marnować" tyle czasu w podróży. :(
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubie czytać tagi, bo welektroniczna się z nich można dowiedzieć o blogerzy ;) ty nie przebrniesz przez Sienkiewicza, a ja go bardzo lubię, kilka jego dzieł mam w swojej kolekcji ;) ldzień są jednak całkowicie różni ;)
  Pozdrawiam Justyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne odpowiedzi i z niektórymi jesteśmy podobne :D
  Maybe Someday jest cudowne :D
  Te same lektury mi się podobają i tak samo "kocham" Sienkiewicza ;/ xD

  Buziaki
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. O mój! Tworzysz LBA? :D Super!

  Ok, przeczytałam z przyjemnością. Krótko, treściwie, przyjemne pytania i bardzo rzeczowe odpowiedzi. I w końcu coś innego niż książki! Nie żebym ich nie lubiła, wręcz przeciwnie, kocham książki, podobnie jak podobaj ą mi się Twoje recenzje, ale nie zawsze wiem co do nich powiedzieć. To jest takie... Odświeżające. Pozdrawiam i biegnę do innych notek!

  (Zaspałam z komentowaniem, znowu, ale nadrabiam!)

  OdpowiedzUsuń
 5. też bardzo lubię Zbrodnię i Karę, czytam w komunikacji miejskiej :) dziękuję za nominację, odpowiem na pytania w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubisz Sienkiewicza?! Jak?! Najlepsze lektury to właśnie jego książki.

  Pozdrawiam
  blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję! Na pewno zrealizuję ten Tag, tylko, że za jakiś czas do dwóch tygodni maksymalnie, ale będzie. Nie mam tak wiele czasu, by non stop zajmować się pisaniem na blogu, niestety, ale na pewno zrealizuję! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne odpowiedzi. Ja też najczęściej czytam w komunikacji miejskiej, a wszystko wina studiów :P
  Co do Sienkiewicza, to go już po prostu trzeba lubić po prostu. Mnie jego książki ciekawiły, więc chętnie sięgnę po resztę jego dzieł :)
  Pozdrawiam,
  http://magiel-kulturalny.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Te same lektury wymieniłabym jako te, które urzekły mnie najbardziej w szkole. Mają coś w sobie. Poza tym, świetne odpowiedzi na pytania, głębokie i prawdziwe odpowiedzi, super! Też czytam sporo w środkach komunikacji miejskiej więc rozumiem to w 100%. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo ciekawe odpowiedzi - szczególnie spodobała mi się ta pod pierwszym pytaniem. Strasznie się cieszę, że ktoś w końcu zgadza się ze mną i uważa, że miłość do książek to tak samo kwestia gustu, jak wiele innych rzeczy :) Nie znoszę, gdy co niektórzy wywyższają się przez sam fakt, że dużo czytają, a takich osób jest sporo. No i ja też za Sienkiewiczem nie przepadam, chociaż jako dziesięciolatka pokochałam "W pustyni i w puszczy" :D
  Też ostatnio częściej czytam w drodze na uczelnię, ale... Nie ukrywam, że i na wykładach zdarzy mi się wsunąć książkę pod ławkę, byleby tylko kontynuować lekturę :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo chętnie wracam do książek z dzieciństwa ;)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *