Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

piątek, 29 lipca 2016

Festiwal Stolica Języka Polskiego - 31.07. - 07.08.2016r., Szczebrzeszyn.

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Motywem przewodnim drugiej edycji jest poezja Bolesława Leśmiana. Z tej okazji wiersz „Dziewczyna” czytają festiwalowi goście, m.in. Krystyna Czubówna, Joanna Szczepkowska, Łukasz Orbitowski i Zbigniew Wodecki.

Festiwal Stolica Języka Polskiego
31.07. - 07.08.2016r., Szczebrzeszyn

    Dzisiejszy wpis będzie typowo informacyjny. Otóż, jak głosi już sam tytuł, chciałabym krótko opowiedzieć Wam, Moi Drodzy, o zbliżającym się Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który myślę, że dla wielu pochłaniaczy książek wyda się interesujący. Stąd też, chociaż sama nie dam rady się na nim pojawić, być może zachęcę Was do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. 
      Festiwal Stolicy Języka Polskiego zadaje kłam stwierdzeniu, że wydarzenia, podczas których "wysoka" kultura gra pierwsze skrzypce to domena dużych miast. Otóż miastem, które już po raz drugi stanie się letnim centrum literacko - kulturalnym kraju jest Szczebrzeszyn. To właśnie tam - w jednym z najpiękniejszych miast Lubelszczyzny, wszyscy festiwalowicze będą mogli spędzić kilka dni wśród najlepszych polskich oraz ukraińskich pisarzy oraz rodzimych muzyków. Co więcej, będzie można wziąć udział w wielu spotkaniach autorskich, koncertach, warsztatach czy też dyskusjach o szeroko pojętej kulturze i jej wpływie na rzeczywistość. 
      Patronem tegorocznej edycji imprezy jest Bolesław Leśmian - genialny poeta należący do grona najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. w sobotę 6 sierpnia na festiwalowej scenie, własne interpretacje wierszy autora W malinowym chruśniaku zaprezentuje muzyk i poeta Adam Strug oraz zaproszeni aktorzy m.in. Zofia Kucówna, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki.
       Kuratorką całego Festiawalu jest Justyna Sobolewska - dziennikarka i krytyczka literacka. Cały program Festiwalu wypełniony będzie licznymi spotkaniami autorskimi. Polską reprezentację stanowić będzie grono ponad 40 pisarzy, dziennikarzy i poetów m.in. Wiesław Myśliwski, Szczepan Twardoch, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk czy Zygmunt Miłoszewski. Jednym z ciekawych wydarzeń będzie z kolei wieczór z twórczością laureatki literackiej Nagrody Nobla 2015, białoruskiej pisarki i dziennikarki Swietłany Aleksijewicz. Podczas tego wieczoru, Krystyna Czubówna przeczyta fragmenty reportaży - esejów autorki "Czarnobylskiej modlitwy" i "czasów secondhand. W Szczebrzeszynie pojawią się także pisarze z Ukrainy, m.in. Andrij Bondar. 
      Oprócz spotkań autorskich, ważnym punktem Festiwalu będzie także muzyczna scena Stolicy Języka Polskiego. Otóż na niej pojawi się Zbigniew Wodecki wraz z przebojowym składem Mitch&Mitch i towarzystwem orkiestry oraz chóru. Na scenie pojawi się także Katarzyna Groniec, która zaśpiewa piosenki  tekstami Agnieszki Osieckiej. 
      Na wszystkich festiwaliczów czekają liczne warsztaty literacko - artystyczne, pisarskie, muzyczne oraz teatralne. Odbędą się także potańcówki, warsztaty kulinarne oraz spacery po okolicy literackimi i kulturalnymi śladami. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych uczestnikach Stolicy Języka Polskiego. Z myślą o promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży powstała Akademia Szczebrzeszyn, w ramach której odbędą się specjalne zajęcia i warsztaty prowadzone przez twórców literatury dziecięcej, m.in. Grzegorza Kasdepke
         Stolica Języka Polskiego wpisuje się w popularny na całym świecie nurt letniego slow - festiwalu. Jest wydarzeniem skierowanym do odbiorców, którzy w poszukiwaniu relaksu i kulturalnej rozrywki na najwyższym poziomie chętnie uciekają podczas wakacyjnych podróży z głównego festiwalowego szlaku. To co, dacie się skusić? :) 

Festiwal Stolica Języka Polskiego
31.07. - 07.08.2016r., Szczebrzeszyn

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i spółka non-profit Szczebrzeszyn Akademia, która została powołana na potrzeby rozwijania i organizacji Festiwalu. Pomysłodawcą i producentem Festiwalu jest Piotr Duda, a dyrektorem Rady Festiwalu - Tomasz Pańczyk.

Festiwal Stolica Języka Polskiego – 31.07-7.08.2016, Szczebrzeszyn


Materiały, według których opracowałam artykuł, a także zdjęcia zostały udostępnione przez media: Buisness&Culture.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *