Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

piątek, 21 października 2016

Festiwal Conrada - czyli wspaniały festiwal literacki!

FESTIWAL CONRADA

Moi Drodzy, dzisiaj przychodzę do Was znowu z wpisem, w którym mam możliwość poinformować Was o czymś świetnym. Tym razem, jak głosi tytuł - mam dla Was kilka informacji o zbliżającym się wielkimi krokami Festiwalu Conrada. Dosłownie za kilka dni startuje on w moim malowniczym Krakowie. To jeden z najważniejszych festiwali literackich w Europie. Hasłem przewodnim tegorocznej, już 8 edycji jest Intensywność. Zarówno w pasji do literatury, jak także w różnorodnym zaangażowaniu się w kulturę, co udowadnia pełny program festiwalu.

Niemal stu gości zarówno z Polski, jak i z zagranicy, ponad osiemdziesiąt spotkań, dyskusji, pasm filmowych i warsztatów. To właśnie Kraków od 24 października stanie się na tydzień europejską stolicą literatury. Każdy dzień skupiony będzie wokół innego oblicza Intensywności, czyli: Języków, Wiary - niewiary, Emocji, Krajobrazów, Napięć, Zmysłów i Map. Do Pałacu Czeczotki, nowego centrum tegorocznej edycji festiwalu, zawitają gwiazdy literatury z całego świata. Będą to m.in.: Michael Cunnigham, Richard Flanagan, Eleanor Catton czy też Samar Yzbek. Na festiwalu nie zabraknie kontekstu środkowoeuropejskiego. Zawita tutaj Géza Röhrig - ze swoim zbiorem opowiadań, a w dniu skupionego wokół Krajobrazów nie zabraknie też prozy ukraińskiej. A skoro Europa Środkowa, tak też i Polska. Do Krakowa przybędzie więc wielu przedstawicieli polskiej sceny literackiej - Andrzej Leder, Paweł Reszka czy Szczepan Twardoch. 
W czasie Festiwalu Conrada, po raz drugi zostanie wręczona Nagroda Conrada, pomyślana jako wsparcie dla młodych twórców. Formuła konkursu jest otwarta. Nominowanych wyłania kapituła konkursowa, lecz o wyniku decydują ostatecznie czytelnicy, oddający głosy na stronie internetowej. Docenieni zostali zatem - Marek Adamik za "Sens nonsensu", Magdalena Kicińska za "Pani Stefa", Żanna Słoniowska, która napisała powieść "Dom z witrażem", Tomasz Wiśniewski - autor "O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra", a także Weronika Murek, autorka zbioru opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina".Gospodarzem, jak już wspomniałam, po raz ósmy jest Miasto Kraków, które organizuje całość wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz Fundacją Tygodnika Powszechnego. Jako jedyny w Europie, znalazł się w czołówce najważniejszych festiwali literatury prestiżowego The London Book Fair International Excellence Awards 2016.

Jak co roku również, Festiwalowi Conrada, towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Stąd też od 24 października, Kraków stanie się międzynarodowym centrum literackich spotkań. Brzmi wspaniale, prawda?:

Festiwal Conrada: 24 - 30 października, Kraków
Więcej informacji na: stronie festiwalu

Jeżeli więc wybieracie się do Krakowa na Międzynarodowe Targi Książki, zachęcam Was do zwrócenia uwagi również na Festiwal Conrada. Sama chętnie wezmę udział i w jednym i drugim, a wręcz dla mnie szokiem byłoby opuszczenie tego typu wydarzeń mających miejsce w mieście, w którym stale przebywam i jakie to uwielbiam! :)

To co, skusicie się na tydzień pełen literatury? Mam nadzieję, że tak!

Materiały prasowe i zdjęcia zostały udostępnione przez: Buisness & Culture

3 komentarze:

  1. Będę, będę w tym czasie w Krakowie :) Nie mogę się doczekać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiola będzie, a ja mam za daleko w stosunku do wolnego czasu. :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Kraków niestety za daleko, a szkoda, bo chętnie bym się tam pojawiła. ;/ Może innym razem.

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *