Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

niedziela, 15 maja 2016

#czytajdalej - pierwsza taka premiera na świecie (i jednocześnie świetna akcja!)

"Po raz pierwszy premiera literacka odbędzie się nie w księgarni, lecz w przestrzeni całego miasta. W środę (11 maja) niemal 500 kolejnych stron najnowszej powieści Jaume Cabrego pojawiło się na billboardach, w metrze, plakatach, kawiarnianych kubkach, sklepowych witrynach, podłogach bibliotek, magnesach na latarniach oraz na chodnikach. Aby przeczytać całą książkę, trzeba odbyć wycieczkę po kilkuset miejscach w Warszawie. Takiej premiery do tej pory nie było na świecie. To zwiastun pierwszej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury."


1. #czytajdalej - ale że o co chodzi?

Otóż, Moi Drodzy, już niebawem, bo dokładnie 16 maja, czyli jutro, rozpocznie się Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury. Stąd też na pięć dni przed tym wydarzeniem, niezwykłą premierę miała kolejna książka Jaume Cabrego - "Cień Enucha". Jak mogliście przeczytać wyżej - czytamy wszędzie: czy to nad Wisłą, w klubach, bibliotekach czy nawet na ulicach. Wszędzie bowiem widnieje hasło festiwalu - #czytajdalej. Zachęca ono z jednej strony, by nie przestawać czytać, a z drugiej ma motywować do szukania dalszych stron powieści tego wspaniałego autora. Organizatorzy zachęcają także do fotografowania znalezionych stron, publikowania ich w internecie i tagowania oczywiście #czytajdalej. Wszystkie zdjęcia zbierane są na stronie Festiwal Literatury. Znajduje się tam również lista miejsc, w których można szukać kolejnych stron książki. Dzięki tej świetnej akcji, można przeczytać całą książkę spacerując po mieście... Brzmi świetnie, prawda? Stąd jeśli tylko mieszkacie w Warszawie i uwielbiacie czytać, zachęcam Was do przyłączenia się do tej akcji!2. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury - co to za wydarzenie?

Jest to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. W dniach 16 - 22 maja, jednocześnie aż w ośmiu miastach odbędzie się ponad 70 wydarzeń. W ich skład wchodzą debaty z pisarzami, spacery literackie czy spotkania autorskie, którym towarzyszyć będzie wiele książkowych premier. W tym oczywiście spotkanie z Jaume Cabre, które odbędzie się 20 maja w Teatrze Powszechnym o godz. 18:00 (aż żałuję, że nie mogę tam być!). Co więcej, w podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które oprócz rodzimych twórców, zaproszono także ulubionych pisarzy Polaków z zagranicy. Stąd też na Apostrof przyjadą między innymi norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla - Lars Saabye Christensen, autor bestsellerowych thrillerów - Marc Elsberg, król skandynawskiej powieści kryminalnej - Mons Kallentoft, amerykańska mistrzyni powieści kobiecej - Paullina Simons, a także Diane Ducret. Wśród polskich autorów znaleźli się Jerzy Pilch, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo - Bader, Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski. Podczas festiwalu aż 10 książek będzie miało swoje premiery!


Wydarzenia będą odbywać się na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Jak już napisałam, festiwal zawita do ośmiu miast, stąd poza Warszawą, odbędzie się także w Krakowie (cieszy mnie to niezmiernie!), Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Szczecinie. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik - największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek .Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Natomiast cały program znajdziecie na stronie Festiwal Literatury.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

16-22 maja 2016 roku
www.festiwalliteratury.pl
https://www.facebook.com/events/912556515532107/
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Świat Książki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Flow Books, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Czarne, Fabryka Słów, Wydawnictwo Insignis, Prószyński Media, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Wielka Litera

3. Czy i ja przyłączam się do akcji? Oczywiście!

Co prawda nie mam możliwości tak po prostu pojechania sobie teraz do Warszawy i spacerowania wśród ulic w poszukiwaniu kolejnych stron książki Jaume Cabrego, ale zdecydowanie przyłączam się duchem (i ciałem może na jakimś spotkaniu autorskim w Krakowie w ramach Apostrofu) do tej akcji. Myślę, że to świetny sposób na promowanie dobrej literatury i zachęcenia ludzi do tego, by czytali. Bo przecież dobrze wiemy, jak to z tym naszym czytelnictwem obecnie jest... Jednak ważne, że powstają takie akcje jak #czytajdalej organizowane są takie wydarzenia jak Apostrof i oby w przyszłości było ich jeszcze więcej! Sama, jak wspomniałam, przyłączam się, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu i tym samym zachęcam Was do sfotografowania się z hasłem #czytajdalej oraz nominowania kolejnych osób! :)


Zdjęcia otrzymane od mediów do użycia do wpisu.
Zdjęcie autorki - fot. Alicja Rusnak. 

5 komentarzy:

 1. Świetna akcja, myślę, że taki sposób promocji czytelnictwa to strzał w dziesiątkę. Ludzie lubią takie niebanalne reklamy.
  Szokiem jest tylko to, że czytelnictwo trzeba promować... no ale cóż.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki takim akcjom widzę, że Polacy też potrafią robić świetne reklamy ;) #czytajdalej promuje też nie byle jaki festiwal, tylko pierwszy festiwal literacki Empiku na międzynarodową skalę. Warto się wybrać na kilka spotkań ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. w takiej chwili żałuję, że nie mieszkam w stolicy. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wydarzenie i szkoda, że nie mogę być w Warszawie :( Na szczęście jestem w Krakowie i nie ma co się złościć :D
  Pozdrawiam :D
  http://books-world-come-in.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *