Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

wtorek, 9 sierpnia 2016

#czytamcopolskie - czyli kilka słów o świetnym wydarzeniu!

     Zastanówcie się przez chwilę - czy często sięgacie po książki rodzimych autorów? Myślę, że wielu z Was odpowiedziałoby w sposób przeczący. Być może dzieje się tak dlatego, że raz trafiwszy na kiepską lekturę, nagle zaczynamy pałać awersją do wszelkich innych, polskich autorów. Sama rzadko sięgałam po to, co polskie do czasu, gdy nie trafiłam na kilka naprawdę wartościowych lektur. Dzięki nim coraz częściej do mojej biblioteczki dołączają tytuły, jakie wyszły spod pióra naszych, rodzimych pisarzy. 
      Dlaczego jednak o tym wszystkim piszę, zapytacie. Otóż sprawa jest prosta. Zostałam zaproszona do wzięcia udziału w wydarzeniu, które ma na celu promowanie polskiej, dobrej literatury. Otóż autorka bloga Heavy Books (na który serdecznie Was zapraszam - klikajcie w link i przenieście się do świata kreowanego przez Isabelle West - uwierzcie mi, nie pożałujecie!) stworzyła bardzo ciekawą akcję o nazwie: #czytamcopolskie
    Nie zastanawiałam się zbyt długo nad dołączeniem, bo przede wszystkim uważam, że każda literatura, jeżeli tylko jest wartościowa, powinna być promowana. Co więcej, skoro sama jestem Polką, dlaczego miałabym negować rodzimych pisarzy - zresztą jak już wspomniałam - wśród których sporo jest naprawdę utalentowanych osób? Poza tym nie ukrywam, próbując swoich sił w tworzeniu własnych tekstów myślę sobie - co, jeżeli któregoś dnia będę chciała wydać książkę i nawet jeśli mi się to uda, to nikt nie będzie chciał nawet po to sięgnąć, bo przecież "to polskie, nie to, co zagraniczne".
      Sama akcja ma na celu zrzeszenie blogerów oraz booktuberów do rekomendacji polskich książek. Do dnia 15 sierpnia możecie zgłosić swój udział Organizatorce, czyli Isabelle West. Następnie, w dniach od 15 sierpnia do 28 sierpnia na swoim blogu bądź kanale youtube opowiadacie o swoim ulubionych, polskich autorze i/lub jego powieściach. To oczywiście pokrótce, wszystkie szczegóły dostępne są na stronie samego wydarzenia, którego link wrzucam poniżej. 
      Celem całego przedsięwzięcia jest oczywiście promowanie polskiej literatury wśród grona przede wszystkim młodzieży. Pokażmy, że nie tylko zagraniczni autorzy potrafią pisać poruszające historie, a również nasi, rodzimi pisarze robią to znakomicie! Oprócz promowania literatury, cała akcja ma być przede wszystkim świetną, wspólną zabawą. A kto wie - być może zyskując rozgłos, pojawią się też jakieś konkursy? To wszystko już jednak w rękach Organizatorki, ale też nas - w końcu od nas, każdego blogera, zależy, czy coraz większe grono osób będzie sięgać po to, co polskie, po to, co nasze! :)
     No... To ja już jestem, a Wy? Wchodzicie w to?

Szczegóły akcji:  tutaj. 

8 komentarzy:

 1. Ciekawa akcja, chętnie będę śledziła jej przebieg! Sama też mało czytam polskich autorów, ale nie dlatego, że jakoś ich nie lubię, a po prostu przez to, że nie trafiłam jeszcze na polskie powieści pasujące do moich zainteresowań czytelniczych. ;)
  Pozdrawiam,
  Amanda Says

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne, fajne, zaraz się zgłoszę :) Bardzo często czytam polskich autorów i chyba będę miała problem ze znalezieniem tego "naj" :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam niestety problem z polskimi autorami, ale popieram takie akcje, może tacy jak ja się przemogą ;).
  Pozdrawiam,
  Ola z pomiedzy-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, świetny pomysł na akcję, chyba rzeczywiście się zgłoszę! Chociaż polskich autorów lubię i cenię - podobnie jak Ty uważam, że mamy wśród swoich rodzimych twórców wiele perełek - to jednak zdecydowanie częściej sięgam po literaturę zagraniczną. Dlatego warto wypromować coś, co nasze i dobre :D Mam już nawet pomysł na post, więc niemal na pewno wezmę udział :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o tej akcji, bardzo prawdopodobne jest, że wezmę w niej udział ;) Jak dla mnie to świetny pomysł :)
  Pozdrawiam serdecznie ^^
  Ps: nominowałam cię do LBA ---> Kliiik :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za zamieszczenie posta! Bardzo mi pomogłaś! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta akcja to świetny pomysł! Również z chęcią wzięłam w niej udział ;)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *