Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

sobota, 4 marca 2017

Międzynarodowy Festiwal Literatury Apostrof - pierwsi goście!

     Moi Drodzy, dzisiaj chciałabym zaprosić Was na nieco informacyjny wpis, jednak myślę, że będący interesującym dla każdego miłośnika literatury. Otóż mowa tutaj o zbliżającym się Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof, organizowanym przez EMPIK. Chociaż do samego wydarzenia jest jeszcze sporo czasu, gdyż ma mieć ono miejsce od 15 do 21 maja, to jednak warto już teraz wspomnieć, jakich gości możemy się spodziewać podczas tej drugiej edycji! Stąd też, zapraszam Was do przeczytania poniższej informacji prasowej.

Wojciech Kuczok

Znamy pierwszych gości festiwalu Apostrof

Druga edycja Apostrofu będzie obfitować w liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Przez cały tydzień o książkach będziemy rozmawiać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch.

Apostrof nie zwalnia tempa. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wrażeń, od których serca miłośników literatury zabiją mocniej. Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy „Oszukana” – nowa książka i wizyta niemieckiej królowej kryminałów Charlotte Link. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową „Historię Pszczół”, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy a jeszcze przed festiwalem ukaże się jej „Ćma”.

Katja Kettu

Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Z Wojciechem Kuczokiem porozmawiamy o opartej na faktach powieści „Czarna” a z Wojciechem Miłoszewskim o „Inwazji”, czyli pierwszym tomie z serii „Wojna.PL”. Nie zabraknie klasyków literatury współczesnej. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym „Fantom bólu”. Listę kolejnych gości organizatorzy zdradzą już pod koniec marca.

Kuratorem tegorocznej edycji został Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor bierze udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. – Zawsze zastanawiałem się co skłania czytelników do udziału w festiwalach literackich. Może właśnie dlatego przyjęcie roli kuratora Apostrofu jest dla mnie ciekawym i zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na literaturę z innej perspektywy. Będę się starał włączyć w festiwal tematy, które mnie szczególnie interesują. Jeśli moje wybory mogą sprowokować kogoś do przemyślenia pewnych spraw, sprowokować do lektury książek, które są dla mnie ważne, to z pewnością warto spróbować – mówi Twardoch.

David Lagercrantz

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów.  Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, której kuratorką była Sylwia Chutnik, gościła ponad 100 autorów, wśród których znaleźli się m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo W.A.B, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Sonia Draga
Link do wydarzenia na Facebooku: Facebook
Strona internetowa wydarzenia: Festiwal Literatury - strona internetowa

     To już wszystko, jeżeli chodzi o dzisiejszy wpis. Muszę przyznać, że to wydarzenie jawi się jako niezwykle interesujące i na pewno sama przyjrzę mu się bliżej już w okolicach maja. Niebawem czekają na Was kolejne recenzje, muzyczne wpisy i felietony - mam w sobie teraz sporo energii do działania. Póki co - trzymajcie się! 

Informacja prasowa oraz zdjęcia udostępniona przez: Media (Business & Culture)

4 komentarze:

  1. Akuratnie wczoraj usłyszałam pierwszy raz o tym wydarzeniu i również od razu mnie zainteresowało, tym bardziej, że w tym roku ma pojawić się tylu znanych pisarzy. Będę teraz trzymać rękę na pulsie i mam nadzieję, że uda mi się wziąć udział w tegorocznej edycji festiwalu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Będę polować na warszawskie spotkania z autorami, tym bardziej, że festiwal pokrywa się z terminem Warszawskich Targów Książki. Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety do żadnego miasta mi nie jest po drodze. ;/

    OdpowiedzUsuń
  4. Czekam, planuję wybrać się we Wrocławiu :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *