Matematyczny umysł z artystyczną duszą. Matematyk z wykształcenia, aktualnie pracownik jednej z krakowskich korporacji, a z zamiłowania niespełniona pisarka i zakręcona książkoholiczka.

poniedziałek, 16 stycznia 2017

"Najdłuższa noc" - ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKOWA

     Moi Drodzy, dzisiaj przychodzę do Was z wpisem, w którym chciałam przekazać Wam informację o zbliżającej się premierze książki "Najdłuższa noc", która to historia już samym opisem niezwykle intryguje. Co więcej - napisana przez dwóch autorów: Marka Bukowskiego i Macieja Dancewicza, będących jednocześnie autorami scenariusza serialu "Belle Epoque", który w lutym, bieżącego roku ma zostać wyemitowany przez stację TVN. Kiedy natomiast pojawi się książka? Premiera zapowiedziana jest na 15 lutego. Wydana nakładem Muzy SA niezwykle zachęca, a mnie tym bardziej, gdyż akcja dzieje się... w Krakowie! 
    Jednak tyle słów ode mnie - zarys fabuły oraz jeden z fragmentów udostępniam Wam w poniższym tekście. Trzeba przyznać, że zapowiada się niezwykle mrocznie! 

Marek Bukowski, Maciej Dancewicz - "Najdłuższa Noc"
Premiera: 15 luty 2017 r.

Krwawa Belle Epoque
Kraków przełomu wieków, makabryczne zbrodnie, seryjny morderca, początki kryminalistyki, tajemnicza symbolika – takie jest mroczne i niepokojące oblicze pięknej epoki. „Najdłuższa noc” Marka Bukowskiego oraz Macieja Dancewicza, autorów scenariusza serialu „Belle Epoque”, od 15 lutego w księgarniach. Bez cenzury.

Kraków, grudzień 1904 r. Na Plantach zostaje znalezione brutalnie okaleczone ciało kobiety. Przy ofierze nie ma żadnych dokumentów ani rzeczy osobistych, więc zidentyfikowanie ofiary jest niemożliwe. Trzy miesiące później dochodzi do kolejnej zdrobni. Czyżby miasto terroryzował seryjny morderca? Kraków paraliżuje strach. Miasto huczy od plotek. Mordercę należy znaleźć, zanim popełni kolejną zbrodnię.

Początek XX wieku, belle époque, czas rozkwitu nie tylko sztuki, ale także techniki. Teatr Miejski przy placu Świetego Ducha posiada własną elektrownię, po ulicach miasta jeżdżą już pierwsze automobile. W Krakowie otwiera się nowoczesne laboratorium kryminalistyczne, a informacje zdobyte dzięki nowym metodom będą miały ogromne znaczenie dla prowadzonego właśnie śledztwa. Nawet najwięksi sceptycy przyznają wkrótce, że działalność laboratorium jest imponująca.

Misternie skonstruowana intryga, morderstwa popełniane z zimną krwią, przestępczy Kraków i tajemnicza symbolika - „Najdłuższa noc” to książka, której lektura usatysfakcjonuje nawet najwytrawniejszych czytelników kryminałów. Autorzy, Marek Bukowski i Maciej Dancewicz, nie tylko przedstawiają mroczną historię i tworzą pełnokrwistych bohaterów. Pokazują również, jak rodziła się nowa epoka, jak wyglądało zderzenie postępu cywilizacyjnego i przełomu obyczajowego ze światem biedy i zabobonów.

W lutym stacja TVN wyemituje serial kryminalny „Belle Epoque”, którego scenariusz napisali autorzy „Najdłuższej nocy”. Serial, zapowiadany jako jedna z najważniejszych produkcji wiosennej ramówki, klimatem przypominający brytyjski „Ripper Street”, z pewnością trafi w gusta fanów kryminalnych opowieści. Na ekranie zobaczymy m.in. Pawła Małaszyńskiego, Magdalenę Cielecką, Weronikę Rosati oraz Olafa Lubaszenkę.

                Tego ranka, 14 grudnia 1904 roku, ulice Krakowa i same Planty były właściwie puste. Pilejczyk nie marnował czasu i błyskawicznie przechodził od latarni do latarni. Mrozu nie było, ale panował chłód i przenikliwa wilgoć. Mijając jedną z                 ławek w pobliżu Barbakanu, spostrzegł siedzącą na niej kobietę. Minął ją, ale            zawrócił. Zastanowiła go ta siedząca na zimnie postać. Ubrana była w prostą                jasnobrązową sukienkę, bez płaszcza czy jakiejkolwiek narzutki. Siedziała           nieruchomo, głowę miała okręconą chustą, w rękach, ułożonych symetrycznie na udach, trzymała jakąś nędzną torebkę. Nie ruszała się. Podszedł, chwilę się jeszcze  kobiecie przypatrywał.
                – Nic wam nie jest…? – zapytał.
                Kobieta nie zareagowała.
                – Słyszycie mnie?
                Latarnik w końcu ujął rękę siedzącej kobiety i próbował ją unieść. Ręka opadła bezwładnie. Pilejczyk znieruchomiał, nie wiedział, co ma teraz zrobić. Rozejrzał      się, ale wokół nie było nikogo. Delikatnie odsunął chustę z twarzy kobiety.  Zobaczył okropność...
(fragment książki)
Marek Bukowski - absolwent PWST w Krakowie. Zagrał kilkadziesiąt ról filmowych i telewizyjnych. Pisuje scenariusze, reżyseruje filmy i seriale. Ma dwóch synów - Marcina i Szymona.

Maciej Dancewicz - ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor wielu tekstów historycznych publikowanych m.in. na łamach „Rzeczypospolitej”, „Mówią Wieki”. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych. Zdarzyło mu się czasem być aktorem.

Marek Bukowski oraz Maciej Dancewicz są pomysłodawcami oraz twórcami scenariusza serialu kryminalnego „Belle Epoque”, który zostanie wyemitowany w lutym na antenie TVN. To pierwszy kostiumowy serial stacji TVN. 

      No i co Wy na to? Osobiście na pewno sięgnę po książkę - tym samym bliżej premiery możecie się spodziewać recenzji. Dawno nie miałam do czynienia z tak mrożącą krew w żyłach zapowiedzią jakiejś historii, a fakt, że wszystko rozgrywa się w Krakowie dokładnie 113 lat temu jeszcze bardziej przyciąga mnie do tego tytułu. Mam nadzieję, że książka okaże się świetna, a jednocześnie, mimo wszystko nie sprawi, że będę bała się na Planty wychodzić... ^^
    Niebawem opublikuję tutaj dla Was natomiast recenzję "Kiedy będziemy deszczem" oraz informację prasową o bestsellerach Empika. Póki co - trzymajcie się! 

6 komentarzy:

 1. Na razie książek do czytania nie szukam, ale o mój Boże, ta kolorystyka okładki <3 Cudo.
  Czekam na recenzje w takim razie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze o niej nie słyszałam, ale koniecznie muszę się z nią zapoznać po premierze! Szczególnie, że mamy tu do czynienia z historycznym Krakowem w tle!
  Pozdrawiam,
  Biblioteka książkowych recenzji

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ ci zazdroszczę! Sama mieszkam w okolicach jak wiesz i uwielbiam książki, które dzieją się w Krakowie. To będzie moje must read. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezwykle intrygująca okładka, jak i opis! Chyba zainteresuję się bliżej tą książką. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. O jejku tez ją chcę gdzie ją kupiłaś? bo slyszlam ze wysyłają dopiero po premierze 😭

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz, czy to pochwała czy też uzasadniona krytyka, niezwykle motywuje mnie do dalszego działania, stąd dziękuję za wszystkie pozostawione przez Was słowa! :)

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *